Bitwy Dolnego Śląska: “Pruskie Termopile” pod Kamienną Górą
Wojna Siedmioletnia była konfliktem zbrojnym, który na zawsze mógł wymazać z mapy Królestwo Prus. Została rozpoczęta w wyniku najazdu Prus na Saksonię i bardzo szybko stała się konfliktem na skalę europejską. Udział w wojnie brały m.in. Austria, Wielka Brytania, Francja, Rosja czy Hiszpania.
Zobacz też: Bitwy Dolnego Śląska: Starcie pod Trzebnicą
Trwający 7 lat konflikt wraz z długością trwania przechylał się na stronę koalicji antypruskiej. Niewielkie jeszcze wtedy państwo we wschodnich Niemczech nie mogło poradzić sobie z ofensywą koalicji mocarstw europejskich. Królestwo Prus ocalił tzw. “Cud Domu Brandenburskiego“.
Gdy władzę w Rosji objął Piotr III Romanow, nakazał on swoim oddziałom wycofanie się z konfliktu, a część sił przekazał nawet Królestwu Prus. Wszystko to spowodowane było tym, że młody władca był germanofilem i nie chciał dopuścić do upadku państwa Fryderyka II Wielkiego.
Zobacz też: Bitwy Dolnego Śląska – Starcie z Mongołami pod Legnicą
“Pruskie Termopile”
Jednym ze starć, które zapisało się w historii była Bitwa pod Kamienną Górą, znana również jako “Pruskie Termopile“. Na przeciwko siebie stanęły oddziały generała Heinricha Augusta de la Motte Fouque oraz generała Ernesta von Laudona. Siły pruskie były w zdecydowanej mniejszości, a przewaga wojsk austriackich wyniosła 3 do 1.
Zobacz też: Bitwy Dolnego Śląska: Starcie pod Dobromierzem
Mimo wielu zmyślnych strategii oraz sprytnych prób uzyskania przewagi na polu bitwy wojska pruskie nie miały szans w starciu z przytłaczającą siłą wroga. Ostatecznie dowódca pruski wraz z 4000 swoich żołnierzy trafił do austriackiej niewoli.
Starcie to miało ogromne znaczenie, ponieważ pozwoliło Austriakom zająć Twierdzę Kłodzko (która została wtedy zdobyta po raz pierwszy w historii), a w konsekwencji kontynuować marsz na północ.
Zobacz też: Odkrycie w Twierdzy Kłodzko. Znaleziono cenne skarby