5 ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku – część 1
#1 Twierdza Srebrna Góra
Twierdza znajduje się na Srebrnej Górze i jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Wzniesiono ją w latach 1765-1777. Jej długość wynosi 3 kilometry i zajmuje ponad 100 ha. Zdjęcia z lotu ptaka twierdzi robią ogromne wrażenie. Mury wieży sięgają do 30 metrów. W całym obiekcie znajduje się 151 pomieszczeń fortecznych. Z twierdzy można podziwiać krajobraz Sudetów.
Zobacz też: Przyroda Ziemi Kłodzkiej – część 1 oraz Przyroda Ziemi Kłodzkiej – część 2
#2 Zapomniana Świątynia Hitlera w Wałbrzychu
Nazywane jest również Mauzoleum oraz Totenburg, co oznacza “martwy gród”. Powstało w celu upamiętnienia poległych podczas I wojny światowej 170 tysięcy Ślązaków, bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego oraz tych, którzy zginęli w wypadkach w kopalniach. Jest jedynym mauzoleum, jakie przetrwało po upadku ideologii Hitlera. Mauzoleum było dawnym miejscem okultystycznych rytuałów wałbrzyskiego SS.
#3 Sanktuarium Matki Bożej w Wambierzycach
Wambierzyce słyną głównie z potężnej i okazałej Bazyliki Wambierzyckiej. Bazylikę wybudowano w latach latach 1715-1723. Według kronik w 1218 r. ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Świątynia jest prawdziwą perłą wśród zabytków sakralnych na Dolnym Śląsku, stąd też wzięła się jej potoczna nazwa- Dolnośląska Jerozolima. Wnętrze bazyliki utrzymane jest w stylu barokowym i znajduje się w nim wiele zabytków sakralnych.
Zobacz też: Atrakcje Wambierzyce. Bazylika Wambierzycka- Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej
#4 Ostoja Konika Milicza
To idealne miejsce dla miłośników zwierząt i przyrody. Ostoja znajduje się w Miliczu nad trzema stawami. Na okolicznych łąkach biega tutaj 70 koników polskich. W miejscu tym można wynająć domki letniskowe i spędzić kilka dni, relaksując się pośród przyrody.
Zobacz też: Atrakcje Milicz. Ostoja Konika Polskiego
#5 Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Jest to monumentalna, neogotycka budowla, która powstała w XIX wieku. Jest perłą architektury Dolnego Śląska. Marianna Orańska, która zmarła w 1883 roku, była właścicielką obiektu. Po jej śmierci pałac przejęli jej potomkowie. Po II wojnie światowej pałac stał się ruiną i dopiero w 1986 roku został poddany rekonstrukcji. Pałac jest sukcesywnie odnawiany i udostępniony dla turystów.
Zobacz też: Kamieniec Ząbkowicki Atrakcje. Pałac Marianny Orańskiej