Ciekawostki historyczne: Jak Dolny Śląsk trafił w ręce Niemiec?
Śląsk w XVIII wieku był niesamowicie istotnym regionem z punktu widzenia gospodarczego. Kraina do połowy XVIII wieku znajdowała się w granicach korony czeskiej, która natomiast była podległa Cesarstwu Austriackiemu.
Śląsk był bardzo ważny przede wszystkim ze względu na bogactwo regionu w złoża naturalne, a także uprzemysłowienie. Każdy, kto kontrolował Śląsk mógł liczyć na poprawę swojej sytuacji gospodarczej.
Region ten bardzo szybko stał się łakomym kąskiem dla prężnie rozwijającego się, militarnego państwa jakim było Królestwo Prus. Państwo, które permanentnie rywalizowało z Cesarstwem Austriackim w Świętym Cesarstwie Rzymskim widziało Śląsk jako świetny cel zarówno na wzmocnienie swojej gospodarki jak i podkopanie pozycji politycznego rywala.
I Wojna Śląska i kryzys wokół austriackiej sukcesji.
Ówczesny Król Prus – Fryderyk II Wielki skrzętnie wykorzystał antyaustriackie nastroje panujące na Śląsku, które spowodowane były prześladowaniem protestantów. Oprócz tego w powietrzu wisiało widmo wojny o sukcesję w Austrii. Po śmierci cesarza Karola VI i uznaniu za jego następczynię córki, wiele krajów postanowiło nie wyrazić zgody na kobietę na tronie.
Ostatecznie doszło do wybuchu tzw. “Wojen śląskich“. Z perspektywy Dolnego Śląska szczególnie istotna jest ta pierwsza, która rozpoczęła się w 1740 roku. Wojska pruskie po wejściu na teren Śląska zajęły praktycznie całe terytorium, włącznie z twierdzą kłodzką w jedynie 2 miesiące.
Był to ogromny cios dla austriackiej monarchii, która była zmuszona do jednoczesnej walki zarówno na północy kraju, jak i w Niderlandach, które w tamtym okresie należały do Austrii. Po zaledwie dwóch latach walk cesarzowa Maria Teresa została zmuszona do zawarcia pokoju. Na mocy jego warunków całe terytorium Śląska trafiło w ręce Królestwa Prus.
Ostatecznie tereny Dolnego Śląska trafiły do państwa niemieckiego na ponad 200 lat i do Polski wróciły dopiero w 1945 roku.