Wypadek drogowy – czy wiesz, jak należy postępować?
Pomoc drogowa podpowiada!
Wystarczy odwiedzić stronę internetową Policji, by zobaczyć, ile wypadków dziennie zdarza się na polskich drogach. W rzeczywistości jednak problem ten jest znacznie większy – uczestnicy wypadku często rezygnują z wezwania funkcjonariuszy, na rzecz spisania oświadczenia. Dlatego też we współpracy z firmą Hol–Max Pomoc Drogowa postanowiliśmy stworzyć poradnik, który podpowie Ci, jak należy postępować w trakcie wypadku. Życzymy udanej lektury!
Po pierwsze bezpieczeństwo
W trakcie jakiekolwiek zdarzenia na drodze – wypadku, czy zwykłej awarii, jako kierowca musisz najpierw zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. W przeciwnym razie może dojść do jeszcze większej ilości szkód. Należy pamiętać także o tym, by zachować racjonalne myślenie. Co prawda wypadki samochodowe generują olbrzymie ilości stresu, ale nie można pozwolić emocjom nad sobą zapanować. Jak więc radzić sobie w obliczu stłuczki z innym pojazdem?
Jak postępować w trakcie wypadku? Instrukcja krok po kroku
Eksperci z Hol–Max Pomoc Drogowa radzą, by w pierwszej kolejności nie zaczynać od wzywania pomocy. Jak sami zaznaczają, przed podjęciem takich działań, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Zanim więc skontaktujesz się z ubezpieczycielem, pomocą drogową lub policją, powinieneś:
- Zjechać samochodem w bezpieczne miejsce, np. na pobocze;
- Zabezpieczyć miejsce zdarzenia, czyli ustawić trójkąt ostrzegawczy – w tym celu dobrze jest również posiadać kamizelkę odblaskową, która zapewni Ci lepszej widoczności na drodze;
- Upewnić się, w jakim stanie znajdują się pozostali pasażerowie i w razie potrzeby wezwać karetkę;
- Zamówić pomoc drogową i spokojnie poczekać do przyjazdu lawety.
Wielu kierowców rezygnuje z konieczności wezwania policji na rzecz podpisania oświadczenia z drugim kierowcą.
Zawsze pamiętaj o tym, by zabezpieczyć miejsce stłuczki trójkątem ostrzegawczym.
Oświadczenie w sprawie wypadku
W przypadku, gdy żaden z uczestników zdarzenia nie został ranny, warto pomyśleć o spisaniu oświadczenia sprawcy wypadku. Taka czynność pomoże w likwidacji szkody, a ubezpieczyciel szybciej wypłaci poszkodowanemu pieniądze z OC kierowcy, który odpowiada za spowodowanie kolizji drogowej. Aby dokument był prawomocny, musi on posiadać:
- Data i miejsce wypadku;
- Dane osobowe kierowców – imię, nazwisko, adres, numery: PESEL, dowodu osobistego, prawa jazdy;
- Dane pojazdów – ze wskazaniem na to, kto jest sprawcą kolizji, a kto poszkodowanym. Należy tu ująć również modele pojazdów, ich numery rejestracyjne itp.;
- Dane firmy ubezpieczeniowej – koniecznie należy podać numer OC; nazwa ubezpieczyciela wraz z adresem jego siedziby itd.;
- Krótki i rzeczowy opis wypadku – który wskazuje na to stopień uszkodzenia samochodów oraz ewentualnie zeznania świadków zdarzenia;
- Pełne podpisy obu kierowców.
Niestety jednak niekiedy kierowcy mogą nie zgodzić się na podpisanie oświadczenia. W takim wypadku należy wezwać na miejsce zdarzenia policję. Na podstawie wykonanego przez funkcjonariuszy raportów, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanej stronie pieniądze. Policję warto wezwać w przypadku, gdy ma się do czynienia z pijanym, lub awanturującym się kierowcą.
W jakich przypadkach wezwanie pomocy drogowej jest niezbędne?
Istnieje kilka sytuacji, w których nie obędzie się bez konieczności wezwania pomocy drogowej. Odholowanie pojazdu na własną rękę jest bowiem niemożliwe – np. ponieważ wynikają one z zapisów Kodeksu drogowego. Jest tak m.in. w przypadku holowania pojazdu na autostradzie oraz w przypadku, gdy holowany pojazd posiada uszkodzone:
- Światła;
- Układ kierowniczym;
- Układ hamulcowy.
Samodzielne holowanie pojazdu jest również niemożliwe w przypadku, kiedy kierowca nie posiada ze sobą potrzebnych akcesoriów – w tym trójkąta holowniczego. Warto również wspomnieć, że jest to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia auta, a za jego brak kierowcy grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł!
Kiedy lepiej wezwać lawetę?
Skorzystanie z usług pomocy drogowej jest wskazane również w przypadku niektórych modeli samochodów. Jakiekolwiek próby holowania linką za drugim pojazdem mogą trwałe uszkodzić pojazd holowany. Mowa o samochodach które:
- Posiadają automatyczną skrzynię biegów;
- Korzystają z napędu hybrydowego lub elektrycznego;
- Zostały wyposażone w zawieszenie pneumatyczne;
- Mają napęd na 4 koła – i są pozbawione możliwości przyłączenia na jedną oś.
Potrzebny Ci nowy akumulator? Skontaktuj się z pomocą drogową
Pomoc drogowa – nie tylko do wypadku!
Wbrew pozorom z usług pomocy drogowej można korzystać nie tylko w trakcie kolizji na drodze. W ofercie Hol–Max Pomoc Drogowa można znaleźć o wiele więcej, przydatnych usług. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Awaryjne otwieranie samochodu – jej największą zaletą jest fakt, iż jest ona w 100% bezinwazyjna. Pracownik podjedzie we wskazane przez Ciebie miejsce i otworzy drzwi bez konieczności wybijania szyby w aucie;
- Awaryjne uruchamianie samochodu – np. w sytuacjach, kiedy akumulator odmawia posłuszeństwa
- Dowóz paliwa – wystarczy, że zadzwonisz i zamówisz kanister benzyny z dowozem;
- Zmiana kół – również z dowozem nowego koła do klienta;
- Drobne naprawy techniczne – takie jak m.in. odblokowanie alarmu, wymiana zepsutego bezpiecznika itp.;
- Samochód zastępczy – dzięki temu dotrzesz na czas na miejsce docelowe;
- Wyciąganie samochodów z rowu oraz parkingów podziemnych.
Sprawdzona pomoc drogowa 24 h – Wrocław
Potrzebna Ci pomoc drogowa we Wrocławiu i okolicach? Skontaktuj się z Hol–Max Pomoc Drogowa, a otrzymasz rzetelną pomoc w trakcie zdarzenia na drodze. Poza holowaniem samochodów ciężarowych firma ta zajmuje się także transportem samochodów ciężarowych, TIR–ów, autobusów, maszyn rolniczych, budowlanych, łodzi itp. Zatrudnieni w firmie pracownicy to w pełni wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmą się także transportem samochodów zabytkowych i sportowych. Zdaj się na profesjonalistów, a zaoszczędzisz wielu nerwów.
P.H.U. Hol – Max
Magdalena Wiącek
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław
Tel./fax. +48 889 333 111