Wałbrzych: Pamiętnik i biżuteria Księżnej Daisy wróciły do Zamku Książ. To dar od rodziny arystokratki

Kim była Księżna Daisy?
Księżna Daisy (właśc. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless) urodziła się 28 czerwca 1873 roku w hrabstwie Denbighshire w Walii, a zmarła 29 czerwca 1943 roku w Wałbrzychu. Była znana jako filantropka i autorka pamiętników.
Dar od arystokratki
Relikwie i pamiątki księżnej Daisy powróciły do Wałbrzycha jako dar od rodziny arystokratki, która niemal sto lat temu mieszkała w Zamku Książ. Przedstawiciele zamku ogłosili, że te cenne przedmioty będą eksponowane 28 czerwca, z okazji 151. rocznicy urodzin księżnej.
W latach 1993-2007 książę Bolko von Pless zdeponował w Muzeum Zamkowym w Pszczynie na Górnym Śląsku wiele rodzinnych pamiątek. Wśród nich znalazły się m.in. laska spacerowa zdobiona drogimi kamieniami oraz pierwszy tom pamiętnika księżnej Daisy von Pless z lat 1894-1896.
“W swoich ostatnich “Wspomnieniach Śląskiego Księcia”, wydanych dwa miesiące przed jego śmiercią, książę Bolko von Pless wyraził jednak wolę przekazania pamiątek po swojej słynnej babci do Książa”.
– podkreślił Mateusz Mykytyszyn z Zamku Książ
Przeczytaj także: Tragedia na Zamku Książ. Nie żyje mężczyzna
Decyzję o przywróceniu zabytków do zamku podjęły spadkobierczynie księcia – hrabianka Felicitas von Hochberg i księżna Marie Elisabeth von Pless. Pamiątki zostały dostarczone do Książa w środę, 15 maja.
Anna Żabska, prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, wyraziła wdzięczność wobec Muzeum Zamkowego w Pszczynie za profesjonalne podejście. “Dzięki decyzji Księżnej Lilli oraz prawnuczki Daisy, Felicitas von Hochberg, te wyjątkowe pamiątki będą wkrótce dostępne dla zwiedzających w Zamku Książ”- wskazała.
Pamiątki po księżnej Daisy zostaną zaprezentowane 28 czerwca, w dzień obchodów 151. rocznicy jej urodzin.
Hrabianka Felicitas von Hochberg wyraziła radość z nadchodzącej wizyty w Wałbrzychu: “Bardzo się cieszę na moją wizytę w Wałbrzychu pod koniec czerwca, gdzie wspólnie będziemy świętować ten historyczny sukces”.
Przeczytaj także: Do Zamku Książ powróciły zabytkowe gabloty. “To prawdziwy cud”