Najpopularniejsze dolnośląskie uzdrowiska

Lecznicze wody mineralne znane są na Dolnym Śląsku już od średniowiecza. Dolnośląskie uzdrowiska powstały w XVIII i XIX wieku i od tamtej pory przyciągają kuracjuszy z całej Europy. Uzdrowiska to miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, w których można korzystać z pobytów w sanatoriach i zabiegów.
#1 Cieplice Śląskie-Zdrój

Najstarsze w Polsce uzdrowisko znajduje się w Jeleniej Górze. Cieplice to część miasta położonego na płaskim terenie Kotliny Jeleniogórskiej w otoczeniu gór Izerskich i Karkonoszy. Na terenie uzdrowiska znajdują się 4 szpitale uzdrowiskowe, 6 sanatoriów, 2 zakłady przyrodolecznicze i przychodnia uzdrowiskowa. Cieplice-Zdrój oferują również leczenie okładami borowinowymi. Wody cieplickie są niskozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką, a ich temperatura dochodzi do 90 stopni.
#2 Kudowa-Zdrój

To miasto uzdrowiskowe położone w Kotlinie Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Kudowa, mimo niedalekiej odległości od Gór Stołowych i Szczelińca Wielkiego ma najłagodniejszy klimat w Sudetach. Niewątpliwym atutem uzdrowiska jest piękny Park Zdrojowy, w którym jest kilka ogólnodostępnych źródeł wód mineralnych. Miejscowość posiada obszerną bazę noclegową, nie tylko w sanatoriach, ale również hotelach i pensjonatach.
#3 Szczawno-Zdrój

To niewielkie miasteczko położone niedaleko Wałbrzycha i jednocześnie jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. W licznych sanatoriach można skorzystać z zabiegów, m.in. fizykoterapii, kinezyterapii i ultrasonoterapii. Szczawno może pochwalić się również pięknym Parkiem Zdrojowym z kwitnącymi w maju i czerwcu rododendronami.
#4 Świeradów-Zdrój

Miejscowość leży w Górach Izerskich niedaleko Jeleniej Góry. Panuje tu górski klimat, a powietrze wypełnione jest radonem, gazem który wzmacnia efekty leczenia. Do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku znajduje się hala spacerowa z egzotyczną roślinnością, promenada i Pijalnia Wód Mineralnych w sztucznej grocie zlokalizowana przed Domem Zdrojowym.
#5 Lądek-Zdrój

Miasto położone jest w powiecie kłodzkim, niedaleko Kłodzka. Występują tu lecznicze cieplice siarczkowe i fluorkowe. Największą perełką uzdrowiska jest zakład przyrodoleczniczy “Wojciech”, który wybudowano w 1678 roku. Charakteryzuje się neobarokowymi zdobieniami i okrągłym basenem z wodą ze źródła termalnego.