Pstrąże. Największe opuszczone miasto w Polsce

Pstrąże to opuszczona miejscowość położona na terenie Dolnego Śląska, w powiecie bolesławieckim. Podczas II wojny światowej została zajęta przez wojska radzieckie. Armia Czerwona zajmowała miejscowość do 1992 roku.
Od 1994 roku Pstrąże została podporządkowana polskiej administracji i od tego momentu miejsce to stało się jedynie magazynem wojskowym. Przeprowadzono tutaj ćwiczenia Wojska Polskiego, straży pożarnej, policji i ratownictwa. Od tego roku miejsca z roku na rok niszczało, a w 2016 roku podjęto decyzję o rozbiórce osiedla.
Zobacz też: Opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. Kościół widmo w opuszczonej wiosce w okolicy Głogowa
II wojna światowa
Przez 40 lat w miejscowości Pstrąże stacjonowali Niemcy, natomiast w 1945 roku Armia radziecka zagarniała coraz to większe obszary Polski, przejęła także tę miejscowość. Wojska radzieckie rozpoczęły budowę osiedla w ich typowym stylu. Polacy nie mieli prawa wjechać do miejscowości, gdyż miejsce to było tajemną skrytką rosjan.
Po przejęciu miasta przez administrację polską, miejsce stało się poligonem wojskowym. Obecnie miejsce jest według wielu nawiedzone. Bloki znajdujące się w Pstrąże są całkowicie zrujnowane, a niektóre strawione przez pożar. Większość okien jest powybijana, w pomieszczeniach można znaleźć pełno gruzu na podłogach i w zasadzie jest to cudem, że budynki jeszcze się nie zawaliły.
Zobacz też: Tajemnicze i opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. Pałac Bergmanna w Wojcieszowie Górnym
Cała miejscowość wygląda jak z najstraszniejszych filmów. Dookoła zniszczonych bloków przepełnionych od strzałów, rosną krzewy i drzewa, w powietrzu unosi się kurz, a na drogach leży wiele śmieci. To idealne miejsce dla osób, które lubią eksplorować opuszczone miejsca, owiane tajemnicą. Szczęśliwcy mogą tam znaleźć pozostałości po rosyjskich książkach, maski gazowe, czy też łuski.
Zobacz też: Tajemnicze i opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. Pałac w Bełczu Wielkim