Atrakcje na Dolnym Śląsku. Muzeum Historyczne w Lubinie
Muzeum Historyczne w Lubinie powołano do życia na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Lubinie dnia 31 maja 2016 roku. Główna siedziba placówki mieści się w odremontowanym budynku zabytkowego ratusza. Wiele muzealnych wydarzeń organizuje się w Parku Leśnym.
Zobacz też: Opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. “Defil” – Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie
Muzeum przede wszystkim prezentuje dzieje Lubina i regionu, w formule narracyjnej opowieści. W salach można zobaczyć oryginalne eksponaty, repliki oraz reprodukcje obrazów, dokumentów oraz ważnych w dziejach miasta przedmiotów. W pomieszczeniach wykorzystano nowoczesne rozwiązania audiowizualne takie jak efekty dźwiękowe, filmy czy też fragmenty audycji radiowych.
Zobacz też: Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Wystawy stałe
Historia miasta na tle życia codziennego to wystawa ukazująca w jakich warunkach żyli mieszkańcy miejscowości w latach 50., 60., 70. i 80. XX wieku. W czterech pomieszczeniach zaaranżowanych na stare mieszkanie można zobaczyć autentyczne sprzęty domowe, fotografie i materiał filmowy, a zwiedzaniu towarzyszą efekty dźwiękowe.
Drugą wystawą stałą jest Zbrodnia Lubińska poświęcona tragicznym wydarzeniom z 31 sierpnia 1982 roku, kiedy milicja zastrzeliła trzech górników – Michała Adamowicza, Mieczysława Poźniak oraz Stanisława Trajkowskiego. W sali przedstawiono fotografie wykonane tego tragicznego dnia autorstwa Krzysztofa Raczkowiaka i Ryszarda Bobera, przedstawiające przebieg wydarzeń.
Na korytarzu Ratusza zaprezentowano reprodukcję historycznych map Ziemi Lubińskiej oraz Dolnego Śląska, pochodzących z 1609 roku. W holu przedstawiono również trofea oraz archiwalne fotografie z wydarzeń sportowych z lat 70. XX wieku.
Na poddaszu Ratusza można zobaczyć płyty lokalnych zespołów, kolekcję plakatów, dokumentów oraz zdjęć z wydarzeń kulturalnych XXI wieku.
Zobacz też: Muzeum w Oleśnicy. Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Działalność edukacyjna
Muzeum Historyczne prowadzi również działalność edukacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych słuchaczy, jak i dorosłych. Uczestnicy mają możliwość wzięcia udział w zajęciach plastycznych, warsztatach czy też konkursach.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Oficjalna strona znajduje się TUTAJ.
Adres: Rynek 28, 59-300 Lubin