Sukces, ambicja, wiedza – jak osiągnąć równowagę w życiu? 10 ćwiczeń w nurcie work life balance
Dlaczego zachowanie work-life balance jest tak ważne?
W pogoni za karierą zawodową miewamy tendencję do nadmiernego skupiania się wyłącznie na tym jednym aspekcie naszej codzienności. Tymczasem prywatne życie “idzie w odstawkę”. Cierpią na tym nie tylko nasi bliscy, ale również my sami. Nie mając oparcia w bliskich osobach i nie realizując swoich potrzeb związanych z relacjami prywatnymi, zaczynamy doświadczać negatywnych skutków samotności.
Wbrew pozorom, samotność może być problemem również w związkach: dobrym tego przykładem jest rodzina, w której jedno z rodziców przez 5 dni w tygodniu bywa w domu jedynie wcześnie rano i późnym wieczorem, a w weekendy chce odpocząć po ciężkim tygodniu. W takim układzie cierpią wszyscy: osoba, która się przepracowuje, jej partner/ka i dzieci.
Oczywiście sposobów na to, jak osiągnąć równowagę w życiu, jest wiele – zależą od indywidualnych potrzeb osoby dążącej do tego celu, jej prywatnych wyzwań i zasobów. Z pewnością jednak można wskazać kilka obszarów, w których wszyscy możemy pracować nad zmianą.
10 praktyk, które powinieneś wdrożyć już dzisiaj – work-life balance
1. Planuj z wyprzedzeniem. W planach uwzględniaj nie tylko to, w jaki sposób i kiedy będziesz pracować, ale również kiedy będziesz wypoczywać. To tak samo ważne.
2. Słuchaj swojego umysłu i ciała. Praktykowanie ćwiczeń mających na celu wsłuchanie się w wewnętrzny głos oraz umiejętność analizy sygnałów płynących z ciała daje olbrzymi wgląd w to, kiedy mamy zasoby na pracę, a kiedy potrzebujemy relaksu.
3. Nie przekraczaj ustalonego czasu pracy. Najszczęśliwsze osoby pracują w konkretnych godzinach, a pracę zostawiają za drzwiami biura/gabinetu. Odseparowanie się od obowiązków zawodowych jest Ci potrzebne po to, aby móc wrócić do nich ze zdwojonym entuzjazmem. Dodatkowo pamiętaj: Twój mózg często wykonuje wiele zadań w czasie, gdy nie jesteś tego świadomy. To dlatego wspaniałe pomysły przychodzą nam do głowy często pod prysznicem czy w trakcie podlewania kwiatów. Potrzebujemy spokojnych czynności i relaksu dla duszy i ciała, aby móc być wydajnymi w pracy.
4. Wypróbuj mindfulness. Techniki uważności doskonale działaja w każdych warunkach. Nauczenie się podstawowych zajmuje około 2 tygodni. Już po tym czasie zobaczysz efekty w postaci większego spokoju wewnętrznego, zwiększenia zasobów i cierpliwości – zarówno w pracy, jak i w domu.
5. Zmień swoje nastawienie do odpoczynku. Zmorą współczesności jest przekonanie, że musimy być zawsze produktywni. Wiele osób żyje w takim szkodliwym przekonaniu, niosąc je przez całe życie. Zastanów się, jak myślisz o swoim wypoczynku. Jakich słów używasz na to, by go opisać? Czy uznajesz go za szkodliwą konieczność (“muszę się wyspać” czy “chcę pospać”)? Buduj zdrową relację z wypoczynkiem.
6. Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela – z empatią i łagodnością. Nie zmuszaj się do pracy ponad siły. Nie bierz na siebie więcej, niż faktycznie chcesz.
7. Ogranicz kontakt z nowymi technologiami. W dzisiejszych czasach praca za nami podąża wraz z naszym smartfonem. Gdy to możliwe, przechodź do trybu offline. Albo rozdziel prywatne i zawodowe konta i profile w internecie.
8. Naucz się asertywności. Słowo “nie” często nie przechodzi nam przez gardło: niekiedy nawet sami sobie nie potrafimy go powiedzieć. Praktykuj odmawianie dodatkowej pracy.
9. Rób przerwy w ciągu dnia pracy i absolutnie zawsze znajdź odpowiednio długi czas na ciepły posiłek.
10. Pamiętaj, że zawsze w dążeniu do równowagi może Ci pomóc profesjonalny doradca – life mentor Ewa Błońska z przyjemnością omówi z Tobą wyzwania i sposoby na radzenie sobie z nimi.