W Sejmiku bez zmian. Nieudana próba przewrotu
Nieudana operacja odwołania przewodniczącego sejmiku
Bezpośrednią przyczyną podjęcia próby odwołania dotychczasowego przewodniczącego dolnośląskiego sejmiku jest trwający konflikt wśród Bezpartyjnych Samorządowców, a właściwie teraz u Bezpartyjnych Samorządowców (Dariusz Stasiak, Patryk Wild, Mirosław Lubiński i Michał Bobowiec) oraz Bezpartyjnych i Samorządowców (Cezary Przybylski, Tymoteusz Myrda i Marek Obrębalski).
W wyniku rozłamu w klubie Bezpartyjnych, koalicyjna PiS-BiS rządząca w dolnośląskim sejmiku straciła większość. Prosty szacunek pokazywał, że nowa większość to teraz Koalicja Obywatelska (10 radnych), Nowoczesna Plus (5 radnych) i Bezpartyjni Samorządowcy (4 radnych), która zrzesza 19 na 36 radnych. Wszystko jednak zweryfikowała środowa sesja Sejmiku na której radni nowej większości chcieli dokonać odwołania Andrzeja Jarocha.
Plan nie wyszedł
Plan jednak nie wyszedł. Mimo teoretycznej nowej większości w Sejmiku Dolnośląskim i nieobecności dwóch radnych koalicji rządzącej (Piotr Karwan i Małgorzata Calińska-Mayer z klubu PiS), ostatecznie radnym Koalicji Obywatelskiej, Nowoczesnej Plus i Bezpartyjnych Samorządowców nie udało się odwołać Andrzeja Jarocha (PiS) z zajmowanej funkcji. Co więcej, arytmetyka wskazuje na to, że przeciw wnioskowi o odwołanie Jarocha, musiała zagłosować również trójka radnych opozycyjnych (tzw. “nowa większość”).
W tajnym głosowaniu nie udało się odwołać z funkcji Przewodniczącego Sejmik Województwa Dolnośląskiego Andrzeja Jarocha. Ogromna szkoda. Szansa na wzmocnienie regionu właśnie legła w gruzach. Ale szanuję tę decyzję. Pracuję dalej z takim samym zaangażowaniem.
– pisze Magdalena Piasecka, przewodnicząca klubu radnych Nowoczesna Plus
Wydaje się jednak, że to jeszcze nie koniec kolejnych prób odwołania przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Szef Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Marek Łapiński już zapowiedział “dogrywkę”.
Nowoczesna stawia warunki
Klub Radnych Nowoczesna Plus w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nie zgodził się z propozycją wystawienia kandydatury Jerzego Pokoja na nowego przewodniczącego Sejmiku. Warto przypomnieć, że Jerzy Pokój sprawował już funkcję przewodniczącego tego gremium od 2008 do 2014 roku. Nowoczesna postanowiła zaproponować dwie inne kandydatury – Jacka Iwancza (Klub N+, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy) i Aleksandra Marka Skorupę (Klub KO, były Wojewoda Dolnośląski).
Ostatecznie Koalicja Obywatelska zgodziła się na kandydaturę Aleksandra Marka Skorupy, o czym poinformował na konferencji prasowej szef Klubu Radnych KO Marek Łapiński, zaznaczając, iż “zmiana na Dolnym Śląsku jest możliwa”.