Nowy budynek Urzędu Marszałkowskiego? Inwestycji sprzeciwia się Platforma Obywatelska
W nowej perspektywie zadań priorytetowych Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 znalazła się inwestycja, która wzburzyła opozycję. Rządzący Dolnym Śląskiem PiS i Bezpartyjni na listę priorytetów wpisali budowę nowego urzędu marszałkowskiego za blisko 50 mln euro (235 mln zł). W tym celu powołano również pod koniec października 2021 r. pełnomocnika Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. budowy pasywnego budynku administracyjnego.
Decyzja o budowie budynku, który miałby pojawić się na peryferiach Wrocławia (przy ul. Kwiatkowskiego i Czekoladowej) zapadła za zamkniętymi drzwiami. PiS i Bezpartyjni nie ujawnili jednak żadnych szczegółów tej inwestycji. Samorządowcy i Koalicja Obywatelska stanowczo sprzeciwiają się nowej uchwale i wskazują, że środki powinny zostać przeznczone na istotniejsze cele.
Platforma obywatelska stanowczo sprzeciwia się budowie nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Zarząd Regionu Dolnośląskiego PO RP wydał uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec planów
budowy nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przez koalicję PiS –
Bezpartyjni i Samorządowcy ze środków europejskich
Zarząd Regionu Dolnośląskiego PO RP uważa, iż realizacja opisanej w uchwale inwestycji jest bezzasadna i niepotrzebna, w szczególności w obecnej sytuacji finansowej oraz stanowczo sprzeciwia się budowie nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
– brzmi uzasadnienie
Podczas dzisiejszej konferencji w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Przewodniczący Regionu Dolnośląskiego Michał Jaros wraz dolnośląskimi radnymi sejmiku z PO zaprezentowali przyjętą uchwałę i wezwali Zarząd Województwa Dolnośląskiego do wycofania się z propozycji wpisania inwestycji budowy nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego do dokumentów programujących i wykonawczych w nowej perspektywie finansowania unijnego oraz uchwały budżetowej na 2022 rok.
Jak zauważa poseł Michał Jaros, nowa inwestycja w żaden sposób nie przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańcom Dolnego Śląska. Zapisana na liście priorytetów budowa zakłada zmniejszenie budżetu dla dolnośląskich samorządów, firm, uczelni i instytucji otoczenia biznesu poprzez określenie listy projektów indykatywnych w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021–2027 wynoszących około 56 proc. całości przyznanych środków dla regionu.
Podział ten został przeprowadzony bez przejrzystych konsultacji a środki będą mogły zostać wydatkowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego bez konieczności ogłaszania konkursów. Taki sposób postępowania jest w ocenie PO RP nie tylko niesprawiedliwy, ale też nie uwzględnia potrzeb rozwojowych dolnośląskich samorządów, firm, uczelni, instytucji, a przede wszystkim mieszkańców naszego regionu.
– wskazują przedstawiciele dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej
Uchwała Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP wraz z uzasadnieniem: