Na co zwrócić uwagę podczas wyboru biura księgowego?
Niezbędny w przedsiębiorstwie zakres usług
Przede wszystkim musisz się zastanowić, jakie usługi zaspokoją Twoje potrzeby finansowo-podatkowe w przedsiębiorstwie. Z jednej strony może Ci wystarczyć niewielkie biuro rachunkowe we Wrocławiu, które będzie solidnym reprezentantem przed urzędami i obsłuży kadry. Z drugiej strony możesz wybrać to, które zapewni Ci doradztwo księgowe i prawne, a nawet pomoże w staraniach o dotację unijną.
Odległość od firmy i formy komunikacji
Kolejna sprawa to odległość biura od firmy. Samo wypełnianie deklaracji podatkowych wiąże się ze znaczną liczbą faktur. Dostarczanie ich co miesiąc na drugi koniec miasta oznacza wydatki na paliwo i poświęcony czas. (A zazwyczaj i tak trzeba coś dowieźć). Jeżeli osobisty kontakt nie jest dla Ciebie niezbędny, możesz zdecydować się na biuro nawet w innym mieście – pod warunkiem, że umożliwia kontakt on-line. Takie biura zazwyczaj oferują możliwość dostarczania dokumentów w formie elektronicznej, a nawet udostępniają stały wgląd w dokumentację w chmurze. (To rozwiązania na czasie, ponieważ następuje ogólny proces cyfryzacji w urzędach). Warto też przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, czy i w jakiej formie biuro będzie Ci przypominać o terminie dostarczenia dokumentów (np. faktur).
Kwalifikacje, ale nie staż
Wybierając różnych podwykonawców zazwyczaj rozważamy ich staż, ponieważ z reguły przekłada się to na fachowość usługi. Jednak w przypadku biura księgowego liczy się wiedza i ciągłe dostosowywanie do zmian w przepisach i ich interpretacjach. Z tego powodu biuro księgowe, które nadąża za zmieniającą się rzeczywistością podatkową w Polsce, będzie mogło się pochwalić certyfikatami, świadectwami, nagrodami i dyplomami potwierdzającymi ich kwalifikacje. Przy tej okazji warto bardziej zwrócić uwagę na ukończone kursy pracowników biura albo Certyfikat Centrum Informacji Księgowej (CIK) niż licencję Ministerstwa Finansów, które biuro otrzymało 10 lat temu. Oczywiście dokumenty potwierdzające umiejętności powinny dotyczyć konkretnie usług, którymi jesteś zainteresowany.
OC/ubezpieczenie
Każdy popełnia błędy księgowe. Jednak, gdy popełnia je biuro, Ty za to nie płacisz. Wynika to z faktu, że od 2004 roku istnieje obowiązek posiadania przez biuro polisy od odpowiedzialności cywilnej. Należy za to sprawdzić, na jaką kwotę opiewa ubezpieczenie oraz czy biuro rachunkowe ubezpieczyło inne działania niepodlegające tradycyjnej polisie – rozliczanie ZUS-ów, Księgi Przychodów i Rozchodów, Kadry czy utratę dokumentacji. Dodatkowo wielu doradców podatkowych posiada indywidualne ubezpieczenie.
Bezpieczeństwo cyfrowe
RODO skutecznie chroni Twoje dane. Masz więc całkowite prawo dowiedzieć się, jakie procedury wdrożyło biuro, aby je przechowywać i chronić przed osobami trzecimi. Dotyczy to również programów, które chronią komputery przed włamaniami z sieci.
Cena
Na końcu warto przyjrzeć się cenie. Powinna odzwierciedlać renomę danej firmy na rynku. Zachowaj ostrożność, jeśli ogromny zakres dostępnych usług i odpowiedzialności idzie w parze z bardzo niską ceną. W najlepszym wypadku wynika to z faktu, że prezentowana cena dotyczy tylko podstawowych usług, a każda kolejna wiąże się z dodatkową opłatą. W najgorszym – z niskiej jakość obsługi.
Chcesz mieć zagwarantowaną najwyższą jakość i profesjonalizm? Sprawdź ofertę biura rachunkowego Liber – https://biuro-ksiegowe-liber.pl/uslugi/kadry-i-place-wroclaw/!