Ekspres do gastronomii – automatyczny czy kolbowy?
Podsumowanie:
- Ekspres automatyczny czy kolbowy – to pytanie, przed którym staje wiele osób, również właściciele firm gastronomicznych.
- Wybierając ekspres kolbowy, musisz liczyć się z tym, że wymaga on większych umiejętności i czasu do przyrządzenia dobrej kawy. Z kolei ekspres automatyczny to szybkość działania i łatwość obsługi.
- Wszystkie mocno wyspecjalizowane biznesy, jak na przykład kawiarnia czy ekskluzywna restauracja, powinny zostać wyposażone w wysokiej klasy ekspresy kolbowe obsługiwane przez doświadczonego baristę. W miejscach, gdzie kawa jest dodatkiem, nie głównym elementem w menu, lepszym wyborem będzie ekspres automatyczny.
Ekspres do gastronomii automatyczny VS kolbowy – najważniejsze różnice
Powszechnie uważa się, że kolbowe ekspresy do kawy są dedykowane profesjonalistom i wręcz rytualnemu zaparzaniu kawy – czasochłonnemu, ale za to z pełną kontrolą nad procesem przygotowania napoju. Z kolei automatyczne ekspresy kojarzymy z szybkością przyrządzania kawy, łatwą obsługą, niesprawiającą problemów nawet początkującym użytkownikom takich urządzeń, a także powtarzalnością smaku w każdej filiżance kawy. Choć jest to spore uproszczenie, prezentuje ono sedno różnicy między ekspresem kolbowym a automatycznym.
Sposób obsługi – w ekspresie kolbowym sprawujesz pełną kontrolę nad procesem zaparzania kawy. Musisz podjąć szereg decyzji, od doboru ziaren, stopnia ich zmielenia i ubicia, po temperaturę wody i czas zaparzania. Automatyczny ekspres robi większość z tych rzeczy za Ciebie; Ty wciskasz tylko przycisk, wybierając napój, jaki chcesz uzyskać.
Mielenie kawy – w kolbowym ekspresie do gastronomii nie znajdziesz wbudowanego młynka. Kawę musisz zmielić poza urządzeniem, przy pomocy osobnego młynka lub wybrać już zmieloną, gotową mieszankę kawy. Modele automatyczne w większości posiadają wbudowany młynek, co zwalnia Cię z obowiązku samodzielnego mielenia ziaren.
Spienianie mleka – jak już się pewnie domyślasz, w kolbowym ekspresie do kawy również proces spieniania mleka wymaga ręcznej pracy. W tym celu wykorzystuje się dołączoną do urządzenia ręczną dyszę do spieniania mleka. Pianka dobrej jakości to dowód umiejętności i doświadczenia baristy! Z kolei niektóre automatyczne ekspresy kawowe robią to za Ciebie; wystarczy dostarczyć urządzeniu mleko, by to poprzez starannie zaprojektowany układ elementów zaciągnęło płyn, podgrzało, spieniło i dodało piankę do Twojej kawy.
Cena – koszt zakupu automatycznego i kolbowego ekspresu do kawy jest dziś dość podobny (pamiętaj, że do kolbowego modelu musisz dokupić dodatkowe elementy, na przykład młynek). W każdej z tych kategorii da się znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe modele. Ciebie interesują jednak urządzenia do profesjonalnego zastosowania, dlatego musisz liczyć się z kosztem około 4-5 tysięcy złotych netto w przypadku ekspresu automatycznego i co najmniej 10 tysięcy złotych na zakup ekspresu kolbowego.
Jaki ekspres do gastronomii wybrać – automatyczny czy kolbowy?
Jeśli chcesz otworzyć profesjonalną kawiarnię lub ekskluzywną restaurację, zainwestuj w dobry ekspres kolbowy i doświadczonego oraz wykwalifikowanego baristę. Tylko wtedy bowiem urządzenie to dostarczy Ci jakość, jakiej oczekujesz. W cukierniach, lodziarniach i restauracjach, w których kawa jest raczej dodatkiem lepiej sprawdzi się automatyczny ekspres, bo nie wymaga profesjonalnej obsługi, działa szybciej i serwuje powtarzalne w smaku oraz aromacie napoje.
Pamiętaj, że ekspres do gastronomii (www.tchibo-coffeeservice.pl) możesz nie tylko kupić za gotówkę, ale też wynająć lub wydzierżawić. Lider w dziedzinie kawowych rozwiązań dla firm – Tchibo Coffee Service – przygotował kilka różnych modeli finansowania, wśród których z pewnością znajdziesz ten najlepiej dopasowany do specyfiki Twojego biznesu oraz Twoich potrzeb.