Bitcoin jako środek płatniczy – wady i zalety

Bitcoin jako środek płatniczy
Cyfrowe waluty nie są uznawane przez rządy i banki centralne jako oficjalny środek płatniczy lub prawny środek płatności. Co więcej, czasami są traktowane jak bańki spekulacyjne lub piramidy finansowe. Tymczasem w praktyce bitcoin może być skutecznym narzędziem do przechowywania i przekazywania wartości. Podobnie jak pieniądz fiducjarny, pozwala on na przekształcenie materialnych dóbr w wirtualny zapis cyfrowy, który służy do przekazywania wartości pomiędzy dwiema stronami transakcji.
Na razie kryptowaluta bitcoin nie jest powszechnie akceptowalnym środkiem pieniężnym. Co prawda, w niektórych sklepach i punktach usługowych w Polsce można płacić za pomocą bitcoina, jednak jest to traktowane raczej jako ciekawostka, aniżeli powszechnie stosowany standard.
Co ciekawe, w 2021 roku Salwador, został pierwszym krajem, który uznał bitcoina za prawny środek płatniczy. Drugim państwem, które zdecydowało się na taki krok jest Republika Środkowoafrykańska.
Jakimi zaletami charakteryzuje się bitcoin, gdy jest rozpatrywany jako środek płatniczy?
Bitcoin jest szybki i wygodny w porównaniu do tradycyjnych metod płatności zagranicznych. Transakcje są zwykle dokonywane w ciągu kilkunastu minut. Ponadto opłaty transakcyjne w sieci blockchain mogą być stosunkowo niskie w porównaniu do innych systemów finansowych – wynoszą zazwyczaj kilkanaście centów, nie ważne jak dużo bitcoina jest transferowane.
Dodatkowo, warto pamiętać, że płatności za pomocą bitcoina są zdecentralizowane – co oznacza, że są niezależne od jakiegokolwiek rządu lub instytucji finansowej. Wiele osób właśnie ten czynnik postrzega jako największą zaletę bitcoina.
Jakimi wadami charakteryzuje się bitcoin, gdy jest rozpatrywany jako środek płatniczy?
Gdy rozpatrujemy wykorzystanie kryptowalut w kontekście środka płatniczego nie można przejść obojętnie obok wad. Przede wszystkim bitcoin jest bardzo wrażliwy na wahania cenowe, co oznacza, że może szybko tracić lub zyskiwać wartość. Taki stan rzeczy zdecydowanie nie ułatwia wygodnego dokonywania transakcji.
Dodatkowo, trzeba odnotować, że bitcoin jest bardzo trudny do uregulowania. Dokonywanie transakcji w kryptowalutach wciąż dla wielu osób nie jest jasne z prawnego punktu widzenia. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości rynek ten będzie podległ bardziej ścisłym regulacjom. Co na powszechną adopcję kryptowalut może wpłynąć dwojako. Albo dokonywanie transakcji za pomocą bitcoina będzie prostsze albo wprost przeciwnie – regulacje sprawią, że zwykłe płatności za pomocą bitcoina będą wizją, na którą trzeba poczekać znacznie dłużej niż oczekiwaliby tego entuzjaście technologii blockchain.
Kilka słów podsumowania – czy cyfrowe waluty mogą stać się powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym?
Wydaje się, że w przyszłości adopcja kryptowalut może osiągnąć taki poziom, że płacenie za zakupy bitcoinem nie będzie niczym nadzwyczajnym. Żeby jednak tak się stało muszą zajść co najmniej dwa duże procesy. Pierwszy to zmiana świadomości społeczeństwa. Kryptowaluty muszą przestać być postrzegane wyłącznie jako aktywo inwestycyjne. Po drugie, środowisko prawne musi sprzyjać adopcji kryptowalut. Wydaje się, że jest to możliwe, bo tempo w jakim kryptowaluty się rozwijają jest bardzo duże. Niemniej jednak powszechne płatności bitcoinem to wciąż szklany sufit, który pozostaje do przebicia.
Przy współpracy z: