Co zobaczyć w Karpaczu? Karkonoskie Tajemnice

U podnóża Śnieżki znajduje się wyjątkowe miejsce, które wprowadza turystów w historię oraz legendy związane z Karkonoszami m.in. historii o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych. “Karkonoskie Tajemnice” to interaktywna wystawa, która ma edukować oraz inspirować do odkrywania nieznanych przekazów na temat historii i wierzeń Dolnego Śląska. Lokalizacja obiektu przy ul. Mickiewicza 1a z pewnością skusi rodziców do odwiedzenia tego miejsca.
Zobacz też: Co zobaczyć w Karpaczu? Świątynia Wang
Zobacz też: “Śladami Ducha Gór”. Bezpłatne wycieczki po Karpaczu
Wstęp na wystawę jest biletowany:
- normalny – 27 zł
- ulgowy – 22 zł (dotyczy dzieci od 4 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych)
Czynne codziennie od 10:00 do 20:00.
Karkonoskie Tajemnice – historia
Karkonoskie Tajemnice to stosunkowo nowy obiekt, ponieważ dla zwiedzających został otwarty dopiero w 2011r. Jaka jest jego historia? Interaktywne muzeum zostało zbudowane w miejscu odkrycia kostura Ducha Gór. Przedmiot ten został wykopany 26 marca 2011 r. podczas prac budowlanych w Karpaczu. Obecnie eksponat znajduje się w Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie-filii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Odnalezienie kostura było początkiem powstania Podziemnego Królestwa Ducha Gór. W projekt postanowili zaangażować się artyści tacy jak Dariusz Miliński, Igor Morski, Wiktor Wiktorczyk.

“Kim tak właściwie jest Duch Gór?”.
Na to pytanie oraz wiele innych otrzymamy odpowiedź przy okazji odwiedzenia obiektu. W Karkonoskich Tajemnicach czeka nas aż 12 ekspozycji wartych bliższego poznania:
- Ekspozycja Repliki Kostura.
- Ekspozycja i legenda o karkonoskich hutnikach.
- Ekspozycja sekretarzyka Ducha Gór.
- Ekspozycja chaty karkonoskiego Laboranta.
- Ekspozycja postaci Ducha Gór.
- Ekspozycja i historia o mandragorze.
- Ekspozycja “Legendarny zakątek”
- Ekspozycja “Odnalezione w karkonoskiej ziemi”
- Ekspozycja “Kącik wielkiego Kreatora i alchemika”
- Ekspozycja szkieletu Rzepióra
- Sala Czterech Żywiołów
- Ekspozycja walońskiej sztolni
Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, za pośrednictwem gry świateł, dźwięku i zapachu, a także dzięki pracy artystów, odwiedzający będą mogli wszystkimi zmysłami doświadczyć magii i potęgi Karkonoszy.
Nagranie promocyjne poniżej: