Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju
Kaplica Czaszek jest zabytkiem sakralnym, wybudowanym w latach latach 1776–1784 przez księdza Wacława Tomaszka. Jest to jedna z najciekawszych i najdziwniejszych atrakcji turystycznych w regionie Kudowy-Zdrój i powstała ku pamięci ofiarom wojen i epidemii chorób zakaźnych. Skąd wzięły się szczątki, które dziś możemy oglądać na ścianach kaplicy?
Historia
W 1776 roku, ksiądz Wacław Tomaszek zauważył w skarpie w pobliżu kościoła czaszki i ludzkie kości. Postanowił wezwać grabarza J. Langera i kościelnego J. Schmidta i pokazać im swoje znalezisko. Wspólnie rozpoczęli wygrzebywać to co znajdowało się w skarpie, aż ich oczom ukazała się ogromna liczba ludzkich czaszek i kości. Najprawdopodobniej były to szczątki osób, które zginęły na ziemi kłodzkiej w trakcie wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej, prusko-austriackiej oraz epidemii cholery.
Ksiądz wraz ze swoimi pomocnikami postanowił wydobyć wszystkie czaszki i kości, następnie oczyścić je i zgromadzić w kaplicy położonej około 1 kilometra od centrum Kudowy- Zdroju, wybudowanej w 1776 roku. Kaplica przez kolejne 20 lat była zapełniana była przez kolejne znaleziska z rejonów Kudowy, Dusznik oraz Polanicy-Zdrój. Ksiądz Wacław Tomaszek i grabarz Langer byli już w podeszłym wieku i oboje chcieli, aby ich szczątku także znalazły się w kaplicy.
Jak wygląda kaplica?
Kaplicę wymurowano na podstawie z kwadratu. Jej ściany obecnie pokryte są około 3 tysiącami czaszek oraz ludzkich kości,ofiar wojen i epidemii. W krypcie pod kaplicą znajduje się około 30 tysięcy kolejnych szczątków. Na ołtarzu umieszczono krucyfiks z najciekawszymi okazami czaszek, jakie udało się wydobyć ze skarpy. Na bocznych ścianach umieszczono także dwie rzeźby aniołów, a przed wejściem umieszczono napis: “Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914“.
Zwiedzanie
Kaplica Czaszek czynna jest od wtorku do niedzieli. W sezonie można ja zwiedzać od godziny 9:30 do 17:15, poza sezonem od 10:00 do 15:45. koszt biletu normalnego wynosi 5 zł, ulgowego – 2,50 zł.