Tajemnice Zamku Książ. Kim była Księżna Daisy?
Zamek Książ to obiekt położony w wałbrzyskiej dzielnicy na Pogórzu Wałbrzyskim. Co ciekawe jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w drugiej połowie XIII wieku. Hochbergowie byli ostatnią dynastią zamieszkująca zamek, a Maria Hochberg von Pless była jego ostatnim władcą (potocznie nazywana Księżną Daisy). Kim była ostatnia kobieta z rodu Hochbergów?
Księżna Daisy
Księżna Daisy urodziła się 28 czerwca 1873 roku na zamku w Walii. Była angielską arystokratką i ostatnią panią na wałbrzyskim Zamku Książ. Dzieciństwo spędziła na zamku Ruthin, który położony był w północnej Walii. Jej pierwsza miłość odcisnęła trwały ślad na jej późniejszym życiu. Było tak, ponieważ uczucia swe ulokowała w biednym chłopcu, co sprawiło, że rodzice stanowczo zakazali jej tej relacji.
Gdy miała 16 lat postanowiła rozwijać swoje zdolności muzyczne. Miała piękny głos i uwielbiała śpiewać. Lekcję śpiewu pobierała u polskiego tenora, Jana Reszke w Paryżu. W 1891 roku została wydana za mąż za księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Warto wspomnieć, że by to jeden z najbogatszych arystokratów w Niemczech. Po latach w swych pamiętnikach Księżna Daisy tak opisywała swój ślub z księciem:
Nie zdawałam sobie jasno sprawy z tego, że zostałam kupiona.
Księżna Daisy
Po ślubie Księżna Daisy zamieszkała w wałbrzyskim Zamku Książ. Nie zrezygnowała jednak z podróży i często zwiedzała Europę ze swym mężem. Była bardzo aktywnie zaangażowana w sprawy polityczne i społeczne. Poprzez jej upór i chęć nie dopuszczenia do I wojny światowej, Zamek Książ stał się centrum spotkań wielu ważnych polityków oraz dyplomatów.
Gdy po raz pierwszy zaszła w ciąże była bardzo szczęśliwa. Niestety jej nowonarodzona córka zmarła po 11 dniach. Później przez długie lata nie mogła ponownie zajść w ciąże. Konsultowała się z wieloma europejskimi ginekologami. Ostatecznie w 1900 roku wydała na świat pierwszego syna. Kilka lat później przywitała kolejnego potomka. Trzeci poród okazał się dla Księżnej Daisy początkiem poważnych problemów. Mimo, że chłopiec przeżył, kobieta zaczęła mieć ogromne problemy z zatorami i bólem w nogach. Mówi się, że były to początki stwardnienia rozsianego.
W 1922 roku Księżna Daisy rozwiodła się z księciem pszczyńskim. Mimo, że jej małżeństwo uważane było za udane, księżna w swych pamiętnikach opisywała, że jej mąż był nieczuły, dopuszczał się zdrad i zostawiał ją często samą na kilka miesięcy bez ani jednej korespondencji. Sąd orzekł winę mężczyzny. Kobieta nigdy więcej nie wyszła za mąż. Zmarła 29 czerwca 1948 roku z powodu poważnych problemów zdrowotnych. Mimo, że od jej śmierci minęło już wiele lat, wciąż budzi zachwyt wśród turystów Zamku Książ.