Atrakcje na Dolnym Śląsku. Dawna Kopalnia Nowa Ruda w Kotlinie Kłodzkiej

Odwiedzenie Dawnej Kopalni Nowa Ruda będzie emocjonującym i ciekawym wydarzeniem dla całej rodziny. Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się więcej o historii górnictwa oraz procesie powstawania węgla. Jednym z punktów podróży jest także dyspozytornia oraz przejażdżka autentyczną, górniczą kolejką. Przewodnicy zapewniają, że wycieczka będzie pasjonująca, pełna ciekawostek i inspiracji.
Godziny otwarcia
Podziemna Trasa “Kopalnia Węgla” powstała w 1996 r. jako Muzeum Górnictwa. Było to jeszcze w czasach kiedy w Nowej Rudzie działała kopalnia. Postanowiono zachować jej część w formie muzeum, aby przypominało o noworudzkim dziedzictwie i przekazywała historię kolejnym pokoleniom, które już nie zetknęły się z kopalnią. Obecnie Dawna Kopalnia Nowa Ruda jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów.
Godziny otwarcia oraz wycieczek różnią się w zależności od pory roku:
od 1 kwietnia, do 31 czerwca
- Dawna Kopalnia czynna jest od godziny 9.00 do 17.00. Wejścia do podziemi odbywają się regularnie co 60 minut. Ostatnie wejście jest o godzinie 16.00.
od 1 lipca, do 31 Sierpnia
- Dawna Kopalnia czynna jest od godziny 9.00 do 18.00. Wejścia do podziemi odbywają się regularnie co 60 minut. Ostatnie wejście jest o godzinie 17.00.
od 1 września, do 31 października
- Dawna Kopalnia czynna jest od godziny 9.00 do 17.00. Wejścia do podziemi odbywają się regularnie co 60 minut. Ostatnie wejście jest o godzinie 16.00.
od 1 listopada, do 31 marca
- W poniedziałki Dawna kopalnia będzie nieczynna. Dawna kopalnia będzie czynna od 9:00 do 16:00. Zwiedzanie będzie odbywać się co godzinę od 10:00 ostatnie wejście o godzinie 15:00.
Bilety można zakupić poprzez stronę internetową. Link tutaj.
Kopalnia Nowa Ruda w Kotlinie Kłodzkiej
Zanim powstało muzeum, wcześniej była tu kopalnia, pierwsze wzmianki o wydobyciu tutaj węgla pochodzą już z 1434 r. Górnictwo nabrało rozpędu w XVIII w., wraz z powstaniem kopalni Ruben (1741 r.) oraz początkami rewolucji przemysłowej.
Kopalnia w Nowej Rudzie wyróżniała się na tle innych, ponieważ to tutaj w 1877 roku odkryto złoża łupku ogniotrwałego. Po II wojnie światowej było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie wydobywano tego typu złoże i poddawano je skomplikowanym procesom oczyszczania i prażenia. Przełożyło się to na wypracowanie unikatowej infrastruktury przemysłowej, w tym słynne noworudzkie piece prażalnicze. Inną kwestią wyróżniającą kopalnie były wyrzuty gazów i skał, a zwłaszcza dwutlenku węgla. To sprawiło, że noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie! W latach 1908-1945 zanotowano aż 596 wyrzutów o łącznej masie skał po wyrzutowych ponad stu tysięcy ton.
10 maja 1941 r. w katastrofie górniczej zmarło 187 ludzi. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku podjęto decyzję o zamknięciu kopalni ze względów ekonomicznych. W 1995 roku z KWK Nowa Ruda wyjechali na powierzchnię ostatni górnicy.
Jednak więcej ciekawostek opowiedzą przewodnicy muzeum.