Atrakcje Dolnego Śląska. Wrocławskie krasnale

Na Dolnym Śląsku nie brakuje atrakcji, które podobają się małym i dużym. W regionie możemy znaleźć zarówno wartościowe pomniki przyrody, jak i zabytki architektury i atrakcje turystyczne. Jesienne, ciepłe weekendy warto spędzić, odwiedzając najciekawsze punkty Dolnego Śląska.
Zobacz też: Atrakcje Dolnego Śląska. Wieża widokowa na Śnieżniku
Wrocław to nie tylko stolica Dolnego Śląska, ale również miasto wypełnione różnego rodzaju atrakcjami turystycznymi. Obok okazałego zoo z Afrykarium, nowoczesnego Hydropolis i urokliwych zabytków Starego Miasta, jedną z najbardziej charakterystycznych wrocławskich atrakcji są krasnale.
Wrocławskie krasnale
Wrocławskie krasnale wywodzą się z lat 80-tych XX wieku, kiedy stały się symbolem Pomarańczowej Alternatywy. Osoby należące do tego ruchu najpierw zaczęły malować na murach wizerunki krasnoludków, a następnie zaczęły używać ich w trakcie organizowanych przez siebie happeningów. Był to jeden ze sposób, aby ominąć cenzurę i ośmieszyć system komunistyczny. Największym wydarzeniem z udziałem krasnali była Rewolucja Krasnoludków w 1988 roku, w której udział wzięło (według różnych źródeł) od 10 do 20 tysięcy ludzi.
Po upadku PRL-u krasnale na długi czas odeszły w zapomnienie. Wróciły do przestrzeni publicznej na początku XXI wieku, kiedy to miasto Wrocław zdecydowało się wykorzystać wizerunek krasnala jako symbolu miasta. Projekt zaproponowała Agencja Reklamowa Wanilia.
Wygląd i podstawowe parametry krasnala zostały ustalone przez pierwsze pięć figurek stworzonych przez Tomasza Moczka w ramach projektu promocji miasta. Kolejni artyści tworzący krasnale podtrzymywali ten wizerunek, i tak jest do tej pory.
Figurki krasnali stały się symbolem miasta, integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym. Wciąż pojawiają się nowe krasnale, tworzone przez artystów z różnych części Polski, a opiekują się nimi instytucje, firmy i osoby prywatne.
W mieście organizowane są specjalne wycieczki śladami wrocławskich krasnali, można również szukać krasnali na własną rękę, posiłkując się mapą, na której zaznaczone są najważniejsze figurki.
Zobacz też: Wrocławski Festiwal Krasnoludków w Parku Staromiejskim we Wrocławiu