Zorza polarna nad Śnieżką. Udało się uchwycić taniec kolorowych świateł

Niebo nad Karkonoszami zostało rozświetlone przez zorzę polarną. To wyjątkowo piękne zjawisko występuje głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. W Polsce mogliśmy zaobserwować taniec kolorowych świateł, ponieważ do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna chmura plazmy, wyrzucona w przestrzeń międzyplanetarną, czyli koronalny wyrzut masy (CME).
Cierpliwi obserwatorzy gwiazd mogli zobaczyć rozświetlone niebo nad Karkonoszami. O nadchodzącym zjawisku informował w miniony czwartek właściciel profilu “z głową w gwiazdach”. W komentarzach pod postem użytkownicy załączali zdjęcia, gdzie udało im się uchwycić zjawisko:
Jak powstaje zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, którego widoku nie da się zapomnieć. Występuje głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Powstaje na skutek aktywności słonecznej – naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę Ziemi z ogromną prędkością, ale pole magnetyczne planety chroni przed ich atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje naładowane cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Więcej na temat zjawiska zorzy polarnej poniżej: