Projektowanie płytek drukowanych – najczęstsze błędy
Komputery, telefony, słuchawki bezprzewodowe, pralki, mikrofalówki czy grające zabawki nie mogłyby istnieć bez płytek PCB. Te często miniaturowe elementy mają kluczowe znaczenie dla branży elektronicznej. Produkuje się je na zamówienie firm najczęściej seryjnie zgodnie z konkretnymi wytycznymi albo w wersji uniwersalnej. Płytka PCB uniwersalna może mieć różne wymiary i liczbę otworów. Zazwyczaj takie płytki kupują osoby, które chcą w warunkach domowych stworzyć obwody na własne potrzeby. Drukowanie płytek PCB w domu jest bowiem możliwe, ale w ten sposób da się przygotować pojedyncze egzemplarze.
Bez względu na to, czy potrzebuje się ilości seryjnych, czy kilku płytek, cały proces trzeba rozpocząć od stworzenia projektu. Projektowanie płytek PCB wymaga zachowania zasad i pamiętania o kwestiach, które mogą się okazać problematyczne. O czym dokładnie mowa?
Planowanie przelotek na polach lutowniczych
M.in. o tym, żeby umieszczać przelotki z dala od pól lutowniczych. Jeżeli przelotka będzie zlokalizowana na padzie, w trakcie lutowania pasta lutownicza wpłynie do jej wnętrza i ją zatka. Jednocześnie element, który miał zostać przymocowany, nie będzie odpowiednio przylegał do płytki PCB – połączenie stanie się osłabione.
Za małe komponenty
Druga sprawa to wielkość komponentów. Projektowanie płytek drukowanych powinno uwzględniać komponenty o wielkości pasującej do projektu. Nie należy za każdym razem stosować najmniejszych dostępnych elementów elektronicznych, zwłaszcza, gdy na płytka PCB jest duża. Mikroskopijne komponenty mogą sprawiać trudność przy lutowaniu, dlatego ich montaż będzie drogi, a jednocześnie wpływać na problemy z ewentualną naprawą obwodu.
Zbyt małe średnice otworów w płytkach
Poza tym należy również uważać na średnice otworów. Jeżeli płytka ma być wykorzystana do montażu przewlekanego THT, trzeba dobrze rozplanować otwory, przez które przekładane będą nóżki komponentów i określić ich wielkość. Zbyt mała średnica spowoduje, że nóżki po prostu się nie zmieszczą. W tym wypadku lepiej zaprojektować większe otwory, ponieważ nawet, gdy okażą się nieco za duże, nie powinno to spowodować problemów.
Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się montażem przewlekanym i powierzchniowym, sprawdź ofertę polskiego producenta: https://printor.pl
Warstwa opisowa wchodząca w pola lutownicze
Projektowanie płytki PCB wymaga także uważania na to, jak rozplanowana zostanie warstwa opisowa. Nigdy nie powinna się znaleźć na padach lutowniczych. Nałożenie się warstw utrudnia bowiem montaż komponentów, a w niektórych przypadkach całkowicie go uniemożliwia.
Niewłaściwe szerokości ścieżek
Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o szerokościach ścieżek przewodzących prąd. Projektowanie płytek wymaga wiedzy dotyczącej właściwej szerokości ścieżek dla nisko- i wysokoprądowych sygnałów tak, aby układ mógł działać prawidłowo. Informacje na ten temat zawarte są w normie IPC-2221A.