Problem po wyroku TSUE w sprawie Turowa. Nowa Nadzieja: Wieloletnie zaniechania polskiego rządu
Potrzebna sprawiedliwa transformacja energetyczna
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu między Czechami, a Polską.
Katastrofy pracowników kopalni Turów, ich rodzin i całego regionu mogliśmy uniknąć. Konieczność nagłego wstrzymania wydobycia węgla w Bogatyni nie byłaby tak dotkliwa, gdyby nie lata zaniedbań, chowania głowy w piasek i unikania tematu sprawiedliwej transformacji energetycznej przez polskie władze
– mówił Adam Zawada, były wiceprezydent Wrocławia, szef dziś powołanego Zespołu ds. Klimatu przy Stowarzyszeniu Nowa Nadzieja.
Od lat wiele środowisk w tym politycznej opozycji zabiegało o wdrażanie polityki transformacji energetycznej. Turów miał realną szansę, aby znaleźć się w programie sprawiedliwe transformacji, finansowanym przez Unię Europejską. Niestety, nie został uwzględniony.
Sprawa kopalni Turów jest naszą wspólną, zbiorową lekcją. Nie mamy wielu doświadczeń w takiej społecznej, zaangażowanej walce ze zmianami klimatu, z opóźnieniami zielonej transformacji energetycznej. W tej chwili stoimy w obliczu właśnie takich wyzwań. Turów jest dla nas lekcją tego, jak przeprowadzać transformację społeczną, jak władze oraz władze samorządowe, ale też mieszkańcy i pracownicy takich miejsc, które wymagają transformacji mogą ze sobą kooperować, porozumiewać się i szukać dobrych rozwiązań
– komentowała prof. Bożena Ryszawska.
Nowa Nadzieja powołuje zespół ds. klimatu
Stowarzyszenie „Nowa Nadzieja” wychodzi z kolejną inicjatywą, a mianowicie powołała zespół ds. klimatu, którego celem będzie przeniesienie kwestii zmian klimatu do centrum debaty politycznej. Jednocześnie zespół ma zająć się wielopoziomową edukacją klimatyczną, opracowując katalog działań adaptacyjnych do zmian klimatu oraz katalog działań mitygacyjnych. Przygotowane przez zespół dokumenty, opracowania i analizy mają stanowić podstawą do wdrożenia przez decydentów dobrych i skutecznych zmian, prowadzących do neutralności klimatycznej.
W skład zespołu weszli:
- Adam Zawada – Wiceprezydent Wrocławia w latach 2018 – 2021. Nadzorował Departament Zrównoważonego Rozwoju
- Bożena Ryszawska– profesor nadzwyczajną UE we Wrocławiu w Katedrze Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych. „Wrocławianka Roku” 2020 za działalność naukowo-badawczą.
- Roman Kaczmarczyk – Burmistrz Lądka Zdroju od 2014 r. Najlepszy Burmistrza Roku 2018. Burmistrz w swojej małej ojczyźnie prowadzi szeroko zakrojone działania w zakresie wykorzystania źródeł energii odnawialnej m.in. wykorzystania energii geotermalnej.
- Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl.
- Roman Uciechowski – członek społecznej inicjatywy i fundacji FOTA4Climate, przedsiębiorca, analityk energetyczny, energy manager.
- Marzena Majdzik – Radna sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Inżynier z ponad 35-letnim stażem, która większość życia zawodowego poświęciła branży gazowniczej.
- Jolanta Niezgodzka – Radna Rady Miejskiej Wrocławia, członkini Komisji Zrównoważonego Rozwoju.
- Szymon Kacprzak – student, aktywista w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, gdzie działam w sposób pośredni i bezpośredni, starając się zwiększyć społeczną świadomość klimatyczną, edukować oraz wywierać nacisk na osoby kształtujące polską politykę.
- Adam Dziedzic – Od 2018 r. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce (United Nations Association Poland), zajmującego się m.in. działaniami na rzecz 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i promocji Agendy 2030.
- Kacper Kociumbas – aktywny działacz społeczny, koordynator Młodzieżowej Rady Miejskiej w Miliczu od 2019 roku, Brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Geopolitycznej 2020.
- Dorota Wierzbowska – nauczycielka dyplomowana, doradczyni metodyczna, edukatorka. Krzysztof Augustynowicz – aktywista, zaangażowany w lokalne inicjatywy nakierowane na ochronę klimatu.
- Krzysztof Augustynowicz – aktywista, zaangażowany w lokalne inicjatywy nakierowane na ochronę klimatu.