Studenci Politechniki Wrocławskiej przygotowali koncepcję projektu zamku w Bardzie
Rekonstrukcją zagadkowej, zapomnianej budowli zajęło się troje studentów z Politechniki Wrocławskiej. Młodzi architekci stworzyli model bryłowy, który jest jedną z kilku koncepcji rekonstrukcji układu przestrzennego warowni. Koncepcję projektu przygotowali Barbara Całko, Magdalena Ambroszko i Michał Grzywaczewski.
Z bardzkiego zamku do dzisiaj przetrwały tylko fragmenty partii fundamentowych i niewielkie pozostałości murów obronnych, a także odkopana półkolista klatka schodowa prowadząca do podpiwniczenia.
opowiada Barbara Całko
Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty partii fundamentowych, niewielkie pozostałości murów obronnych i odkopana półkolista klatka schodowa prowadząca do podpiwniczenia. Na ich podstawie trudno było odtworzyć konstrukcję średniowiecznej budowli.
Stworzenie koncepcji jej bryły wymagało więc gruntownego i krytycznego przejrzenia materiałów źródłowych, których nie było zbyt wiele, a przede wszystkim szukania poszlak, wskazówek i podobieństw wśród innych obiektów o takim samym przeznaczeniu i chronologii. Zbieraliśmy te wszystkie strzępki informacji i konsultowaliśmy się z naukowcami z naszego wydziału, by w końcu zaproponować swoje założenia. Z jednej strony ta konieczność prowadzenia architektoniczno-historycznego „śledztwa” dawała nam duże pole do popisu, z drugiej stanowiła naprawdę spore wyzwanie.
kontynuuje Barbara Całko
Studenci wybrali się do Barda, aby wykonać własną inwentaryzację i zdjęcia. Chociaż pozostałości są niewielkie to jednak działają na wyobraźnię.
Zamek, który zniknął
Bardzki zamek książęcy powstał w początkach XIV w., w czasach panowania Bernarda świdnickiego i Bolka II ziębickiego. Prawdopodobnie służył do ochrony strefy nadgranicznej lub jako miejsce pobierania opłat z komory celnej.
Zamek niszczono sukcesywnie od czasów wojen husyckich w latach 1424-1428, w czasie których Bardo kilkukrotnie spalono. Do całkowitego zniszczenia doszło w wyniku trzęsienia ziemi pod koniec XVI w., po którym pozostałości twierdzy wykorzystywano już tylko jako materiały budowlane dla innych obiektów w miejscowości.
Pierwszą koncepcję rekonstrukcji zamku w Bardzie przygotował jeszcze w latach 80. architekt prof. Ernest Niemczyk z PWr, który uczestniczył w wykopaliskach.
Po więcej informacji zajrzyj na stronę pwr.edu.pl.