Miękinia nowym miastem na mapie Polski

Miękinia nowym miastem od 1 stycznia 2023 roku
Dolnośląska miejscowość Miękinia, będąca jednocześnie siedzibą Gminy Miękinia, od 1 stycznia 2023 roku uzyska status miasta. Rada Ministrów przyjęcia projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Wśród miejscowości wymienionych w dokumencie, znalazła się również Miękinia.
W związku ze zmianami jakie wprowadza projekt rozporządzenia, od przyszłego roku Gmina Miękinia stanie się Miastem i Gminą Miękinia, funkcję wójta zastąpi burmistrz, natomiast w miejsce rady gminy pojawi się rada miejska. Osoby wybrane w wyborach samorządowych w 2018 roku nadal będą piastować swoje funkcje do końca kadencji. Będzie to drugie miasto w Powiecie Średzkim, gdzie obecnie jedynym miastem była Środa Śląska.
Proces uzyskania statusu miasta przez Miękinię
Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 1 pkt. 2) ustawy o samorządzie gminnym, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia nadaje gminie lub miejscowości status miasta i ustala jego granice.
Z inicjatywą muszą jednak wyjść lokalne władze samorządowe. Na początku 2022 r. Rada Gminy Miękinia przyjęła uchwałę związaną z przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Miękinia w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Miękinia. Ostatecznie w konsultacja udział wzięło zaledwie 3,4% osób uprawnionych do głosowania, czyli 458 spośród 13464 mieszkańców. Zwolenników nadania Miękini statusu miasta było 282, natomiast przeciwników 169 osób, a 7 osób wstrzymało się od głosu. Ostatecznie, na bazie przeprowadzonych konsultacji społecznych, Rada Gminy Miękinia pod koniec marca 2022 r. przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Miękinia.
Uchwała była podstawą do złożenia wniosku. Jednak pozytywnie przeprowadzony proces uchwałodawczy to dopiero początek. Gmina musiała spełnić szereg wymagań i uwarunkowań przestrzenno-urbanistycznych, historyczno-administracyjnych, funkcjonalno-demograficznych oraz politycznych, określonych przez ustawodawcę. Jak widać, władze Gminy Miękinia potrafiły zwieńczyć sukcesem starania o uzyskanie praw miejskich i ostatecznie przekonać najpierw Wojewodę Dolnośląskiego, a następnie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Premiera o słuszności swojego wnioski.
Uzyskanie praw miejskich przez Miękinię to przede wszystkim nowe możliwości w pozyskiwaniu środków krajowych i europejskich, już jako gmina miejsko-wiejska, ale również większy potencjał administracyjny.
Jakie nowe miasta pojawią się na mapie Polski?
Miękinia nie będzie jedyną miejscowością, która od 1 stycznia 2023 roku uzyska status miasta. Zgodnie z przyjętym projektem rozporządzeniem Rady Ministrów, do grona miast od przyszłego roku dołączy również Jeżów (województwo łódzkie), Dąbrowice (województwo łódzkie), Rozprza (województwo łódzkie), Ujazd (województwo łódzkie), Książ Wielki (województwo małopolskie), Czarny Dunajec (województwo małopolskie), Latowicz (województwo mazowieckie), Bodzanów (województwo mazowieckie), Jastrząb (województwo mazowieckie), Jadów (województwo mazowieckie), Włodowice (województwo śląskie), Łopuszno (województwo świętokrzyskie), Piekoszów (województwo świętokrzyskie) i Miasteczko Krajeńskie (województwo wielkopolskie).
Łącznie z Miękinią status miasta uzyska 15 miejscowości.
Gmina Miękinia
Gmina Miękinia (a od 1.01.2023 r. Miasto i Gmina Miękinia) leży w powiecie średzkim. Dawniej składała się z trzech gmin – Przedmoście, Lutynia i Mrozów.
Miękinia (daw. 3 gminy: Przedmoście, Lutynia i Mrozów) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim. Siedziba gminy to Miękinia. W 2020 roku gminę zamieszkiwały 17 333 osoby.