Przyroda Dolnego Śląska. Skalne Grzyby
No Dolnym Śląsku jest wiele ciekawych, wartych odwiedzenia obiektów przyrodniczych i miejsc, które wzbudzają zachwyt i sprawiają, że mamy ochotę uciec z miasta i spędzić więcej czasu w otoczeniu natury. Jednym z takich miejsc są malownicze Góry Stołowe i wszystkie atrakcje, które znajdują się w ich obrębie.
Zobacz też: Góry Stołowe. Wakacyjne spacery edukacyjne pod Szczelińcem
Zobacz też: Przyroda Dolnego Śląska. Błędne Skały w Górach Stołowych
Skalne Grzyby to skupisko skał w dolnej części Gór Stołowych, które rozciągają się pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. To grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych znajdujących się na wysokości około 680-700 m.n.p.m i ciągnących się na długość około 2 kilometrów.
Skały mają różne interesujące formy, takie jak grzyby, maczugi, bramy i baszty. Część z nich doczekała się własnych nazw. Możemy tam podziwiać takie formy skalne jak “Skalne Wrota” czy “Zrośnięte Grzyby”.
Skały zostały odsłonięte w latach 50-tych XX wieku, kiedy przez las przeszła potężna wichura i powaliła część lasu, odkrywając przy tym ukryte formy skalne. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dostać się z Batorowa – trasa powinna zająć około 30 minut i nie jest wymagająca. Wstęp na szlak jest bezpłatny.
Zobacz też: Przyroda Dolnego Śląska. Wilkołak na Pogórzu Kaczawskim