Opuszczony Pałac w Mokrzeszowie. Jakie tajemnice skrywa to miejsce?

Mokrzeszów to niewielka miejscowość na terenie Dolnego Śląska, położona w powiecie świdnickim. Budynek, który obecnie jest opuszczonym pałacem, początkowo pełnił funkcję Zakonu Maltańskiego, później stał się szpitalem dla pilotów, a w trakcie II wojny światowej był siedzibą stowarzyszenia “Źródło życia”. Co działo się podczas wojny w obiekcie?
“Źródło życia”, czyli fabryka dzieci Hitlera
II wojna światowa to najbardziej zagadkowy okres dla pałacu. Według źródeł obiekt stał się siedzibą stowarzyszenia “Źródło życia” (Lebensborn). Na czym polegała jego działalność?
Lebensborn było niemiecką instytucją funkcjonującą jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie, funkcjonujące w strukturach SS. Powołano je na mocy Reichsführer SS Heinricha Himmlera, zbrodniarza wojennego i jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera.
Celem instytucji była “hodowla nordyckiej rasy nadludzi”, czyli odpowiednia selekcja kobiet i mężczyzn do rozmnażania “dzieci Hitlera”. Początkowo “Źródło życia” działało w Berlinie lecz z czasem powiększyło swoją działalność na inne kraje w Europie, w tym okupowaną przez III Rzeszę Polskę. W naszym kraju funkcjonowało kilka ośrodków Lebensborn, a jedno z nich mieściło się właśnie w wielkim obiekcie w Mokrzeszowie.
Według założonej tezy, do pałacu przywożono wybrane, młode kobiety z całego terenu Niemiec i miały być one zapładniane przez mężczyzn o „czystej aryjskiej krwi”. Dzieci po porodzie były z matką do 6 miesięcy, a następnie wywożono je na tereny Niemiec.
Do 2010 nie było pewności, czy Mokrzeszów był rzeczywiście siedzibą “Źródeł życia”, lecz w 2010 roku dokonano odkrycia. Na terenie cmentarzu antropolog z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Mogiłami Wojennymi znalazł szczątki 40 niemieckich żołnierzy, trzech kobiet oraz dzieci. Po przebadaniu szczątek, miednice kobiet wskazywały na to, że zmarły one od razu po porodzie. Te odkrycia wskazują na to, że Mokrzeszów prawdopodobnie był fabryką “dzieci Hitlera”.
Zobacz też: Piekło na Dolnym Śląsku. Obóz koncentracyjny w Rogoźnicy
Pałac obecnie
Pałac w Mokrzeszowie obecnie jest opuszczony i stał się miejscem wędrówek miłośników eksploracji opuszczonych miejsc. Obiekt zamknięty jest na kłódkę, a jego terenu pilnuje ochroniarz, jednak niektórym udało się tam dostać i przejść po korytarzach i pomieszczeniach, które skrywają mroczne historie.