Najciekawsze muzea na Dolnym Śląsku. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
Centrum Historii Zajezdnia to niezwykłe miejsce. Dla niektórych wizyta w muzeum będzie powrotem do przeszłości, czasów dzieciństwa, a dla innych po prostu historią. Podczas zwiedzania przeniesiemy się do mrocznych czasów I i II wojny światowej, a także PRL’u w Polsce.
Centrum Historii Zajezdnia – wystawa
Centrum Historii “Zajezdnia” opiera się na historii Polski okresu XX i XXI w. Zwiedzający nie muszą się jednak obawiać nudy, ponieważ muzeum urozmaicone jest o interaktywne i multimedialne elementy – np. aby uruchomić projekcje trzeba usiąść na skrzyni czy pedałować rower.
Sercem obiektu jest wystawa główna “Wrocław 1945 – 2016”, gdzie goście mogą zobaczyć jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po II wojnie światowej, jak budowało się miasto i na nowo odzyskiwało swoją tożsamość. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Można także zejść do podziemia, aby dowiedzieć się więcej o opozycji antykomunistycznej.
Centrum Historii Zajezdnia – historia
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to obiekt z końca XIX w., który był niejako świadkiem skomplikowanej historii miasta. Przystań, podobnie jak całe miasto, została zniszczona w trakcie walk o Festung Breslau.
W 1945 r., w wyniku decyzji mocarstw, Wrocław stał się polskim miastem. Budynek niemieckiej zajezdni Städtische Straßenbahn Breslau został zastąpiony przez polskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. To jednak nie konie historii obiektu…
Zajezdnia została siedzibą muzeum, ponieważ stanowi pomnik wydarzeń solidarnościowych z sierpnia 1980 r. To tutaj rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. 26 sierpnia w budynku zawiązał się pierwszy w regionie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a także rozpoczął się strajk okupacyjny trwający do 1 września. To tutaj 29 sierpnia ks. Stanisław Orzechowski odprawił w zajezdni mszę świętą dla strajkujących i zgormadzonych 20 tys. wrocławian.
W zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej rodziła się “Solidarność” – wielomilionowy ruch pokojowy sprzeciwiający się komunistycznej dyktaturze, który finalnie doprowadził do jej obalenia.
Centrum Historii Zajezdnia – lokalizacja, godziny otwarcia, cennik
Centrum Historii Zajezdnia mieści się przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. To budynek industrialny budynek z czerwonej cegły, którego nie da się nie zauważyć. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach:
poniedziałek – nieczynne
wtorek – środa – 9:00 – 17:00
czwartek – 10:00 – 17:00
piątek – niedziela – 10:00 – 18:00
Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.
Cennik:
normalny – 10 zł
ulgowy – 5 zł
rodzinny – 25 zł (2 osoby dorosłe, 2 lub więcej dzieci)
grupy – 30 zł