Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Kraina wygasłych wulkanów

Jak się okazuje cuda natury mamy często pod nosem. Dolny Śląsk pełen jest pięknej architektury, krajobrazów oraz wulkanów- całe szczęście są już dawno wygasłe i tylko swoją formą i pozostałościami przypominają m.in. Etnę. Dlaczego warto zobaczyć krainę wygasłych wulkanów?
Kraina Wygasłych Wulkanów
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest na zachodzie województwa dolnośląskiego, pomiędzy Złotoryją i Jelenią Górą. Region Gór i Pogórza Kaczawskiego z pewnością przyciągnie wielu turystów za sprawą niezwykłej różnorodności skał wulkanicznych. Góry Kaczawskie liczą ponad 500 milionów lat, a najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanów mają 250 milionów lat. Przez ten okres, z potężnych wulkanów pozostały wzniesienia, które osiągają maksymalnie 500 metrów wysokości.
Najwyższym wygasłym wulkanem jest góra o stożkowym kształcie – Ostrzyca, nazywana śląską Fudżi. Na jej szczyt prowadzi stromy, 40-minutowy szlak. Na górze zobaczymy unikatowe gołoborze bazaltowe, które porasta rzadko spotykana w innych miejscach roślinność. Natomiast na całym terenie Krainy Wygasłych Wulkanów występuje wiele skał bazaltowych, które tworzą imponujące formy: m.in. Organy Wielisławskie czy Małe Organy Myśliborskie.
Idealne dla rodzinnych wycieczek
Kraina Wygasłych Wulkanów, jak i same Góry Kaczawskie nie należą do wyjątkowo wysokich, ale posiadają wyznaczone szlaki turystyczne i odpowiednio przygotowane miejsca do wypoczynku. Niewielka liczba turystów jest kolejną zaletą, która pozwoli na rozkoszowanie się krajobrazem oraz bezpieczną wędrówkę z dziećmi.