Atrakcje na Dolnym Śląsku. Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w Wałbrzychu jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na terenie Dolnego Śląska. Zamek jest przepiękny i otacza go niesamowity teren. Jest trzeci co do wielkości zamkiem w Polsce. Budowę dzisiejszego Zamku Książ nakazał w XIII wieku Bolko I zwany Surowym. Obiekt wielokrotnie miał innych właścicieli i należał do różnych państw. Zamek kilka razy ucierpiał w walkach toczonych w jego okolicy.
W Zamku znajduje się 400 pomieszczeń, a całość powierzchni użytkowej wynosi 16 822 m². W trakcie II wojny światowej obiekt przechodzi w ręce nazistów. W tym okresie przechowywano w nim zbiory Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina. Prawdopodobnie podczas wojny przygotowywano tutaj jedną z głównych kwater Hitlera.
Zobacz też: Atrakcje na Dolnym Śląsku. Zamek Książąt Oleśnickich
Po zakończeniu wojny obiekt niszczał z roku na rok. W 1946 roku zamek został zajęty przez armię radziecką. Był wielokrotnie plądrowany przez mieszkańców okolicy. Zabezpieczeniem obiektu zajęto się dopiero w latach 1956–1962, a uczynił to Wojewódzki Konserwator Zabytków z Wrocławia. W tym okresie uzupełniono ubytki w drzwiach oraz oknach, aby uniemożliwić włamywanie się.
Gruntowany remont Zamku Książ rozpoczął się w 1974 roku. To wtedy sale barokowe zostały kompleksowo wyremontowane oraz udekorowany przepięknymi tkaninami, które można podziwiać po dziś dzień.
W 1991 roku właścicielem zamku została gmina Wałbrzych. Do 2015 wykonano mnóstwo renowacji, rekonstrukcji oraz modernizacji. Prace te dotyczyły m.in. remontu dachu, montażu elektronicznego systemu przeciwpożarowego czy też przebudowę przedzamcza.
Zwiedzanie Zamku Książ
W 2015 roku otwarto pierwszą wystawę pt. „Metamorfozy Zamku Książ”, która została zorganizowana wraz z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Udostępnienie wystawy dla turystów było jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii obiektu.
Obecnie zamek odwiedzany jest przez około 300 000 turystów rocznie. Obiekt wraz z otaczającym go krajobrazem robi ogromne wrażenie. Sale w środku zapierają dech w piersiach, a w ich wnętrzach można poczuć niesamowity klimat przeszłości.