Łukasz Puźniecki - Dolnyslaskinfo.pl

Łukasz Puźniecki

Łukasz Puźniecki (fot. www.facebook.com/puzniecki2018)

Łukasz Puźniecki (ur. 29 stycznia 1982, Lubin)- dolnośląski polityk i samorządowiec. W latach 2006-2010 Radny Rady Miejskiej w Polkowicach. Od 2018 roku Burmistrz Miasta i Gminy Polkowice.

Życiorys

Wykształcenie

Były członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej (aktywnie działającym w kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego) oraz były członek Platformy Obywatelskiej¹. W wyborach do Sejmu RP w 2007 r. kandydował z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP, w których uzyskał 475 głosów²,³. Pełnił funkcję Sekretarza PO RP w Powiecie Polkowickim, Przewodniczącego PO RP w Polkowicach oraz członka Zarządu Regionu Dolnośląskiego PO RP.

W 2016 roku wstąpił do Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego (DRS), który współrządził w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i objął w DRS stanowisko członka Komisji Rewizyjnej.

Były Kierownikiem Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polkowicach, następnie powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki Arleg S.A., będącej spółką z pakietem większościowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego⁴.

Przed startem w wyborach samorządowych w 2018 roku zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, zakładając w 2017 roku stowarzyszenie „Lepsze Polkowice” złożone z lokalnych działaczy, samorządowców oraz byłych członków PO. W Lepszych Polkowicach objął funkcję Wiceprezesa Zarządu. Rozpoczął współpracę z Bezpartyjnymi Samorządowcami, którzy wcześniej tworzyli Dolnośląski Ruch Samorządowy, otrzymując również od nich poparcie, w tym od Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego (wcześniej PO, DRS, a obecnie Bezpartyjni Samorządowcy). W wyborach wystartował jako kandydat KWW Lepsze Polkowice.

W wyborach uzyskał wynik umożliwiający wejście do drugiej tury. Przed drugą turą otrzymał oficjalne poparcie od swojego konkurenta Wojciecha Marciniaka (PiS).

Puźniecki wygrał wybory w drugiej turze zdobywając 67,03% głosów. Pokonał dotychczas urzędującego Burmistrza Wiesława Wabika.

Po zwycięstwie w wyborach na stanowisko Burmistrza Polkowic zawiązał koalicję w Radzie Miejskiej z PiS, a jego zastępcą został Wojciech Marciniak (PiS). Radni Lepszych Polkowic i PiS utworzyli większość w polkowickiej radzie miejskiej.  Jednocześnie radni Lepszych Polkowic w Radzie Powiatu Polkowickiego weszli w skład powiatowej koalicji rządzącej z PiS i przedstawicielami komitetów lokalnych.

Inne funkcje:

  • Od 11 grudnia 2014 r. członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej EMKA w likwidacji.
  • Od 14 stycznia 2014 r. sekretarz zarządu stowarzyszenia AGROLIFE w Polkowicach.
  • 2016-2018 – prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A..
  • Od 22 października 2016 r. członek komisji rewizyjnej Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego.
  • Od 2 lutego 2017 r. wiceprezes zarządu stowarzyszenia Lepsze Polkowice.
  • Od 4 września 2020 r. członek rady nadzorczej Nowy Szpital Wojewódzki sp. z o. o.⁵.

Przypisy

1 Klaudia Beker, Fakty Polkowice [dostęp: 06.01.2021 r.]2 PKW, Serwis Wybory do Sejmu RP 2007, [dostęp: 05.01.2021 r.]3 Obwieszczenie PKW 2007 r. [dostęp: 04.01.2021 r.]4 Dolnośląska Izba Rolnicza [dostęp: 08.01.2021 r.]5 Informacja o Łukaszu Puźnieckim w Krajowym Rejestrze Sądowym [dostęp: 08.01.2021 r.].

Linki zewnętrzne

Łukasz Puźniecki w serwisie YouTubeProfil publiczny Łukasza Puźnieckiego na portalu FacebookProfil publiczny Łukasza Puźnieckiego na portalu TwitterŁukasz Puźniecki w serwisie LinkedIn
Łukasz Puźniecki (fot. www.facebook.com/puzniecki2018)