Miliard dla samorządów
Rząd zapowiada wsparcie dla ponad 200 gmin górskich, które borykają się z problemami związanymi z zamknięciem gospodarki. Na ten cel wyasygnowana zostanie kwota miliarda złotych. Wsparcie ma być realizowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Gminy górskie mocno odczuwają skutki restrykcji pandemicznych
Gminy górskie z południa kraju mocno odczuwają skutki restrykcji pandemicznych. Jak podaje portal NoweMedium aż 74% małych miast do 20 000 mieszkańców odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej wskutek pandemii. Składają się na to m.in. zmniejszone wpływy z opłat uzdrowiskowych. W przypadku Dusznik-Zdroju strata liczona rok do roku wynosi ponad 30% w ujęciu 2019-2020. Jak podaje na swoim oficjalnym profilu minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pieniądze dla samorządów to odpowiedź na ich apele o pomoc.
Celem tego programu jest wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego, w których spadek przychodów może spowodować utratę płynności finansowej
– wyjaśnia Dworczyk. Gminy pieniądze te będą mogły przeznaczyć na pokrycie start wynikających z tytułu utraty wpływów oraz na inwestycje lokalne w szczególności związane z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją infrastruktury turystycznej oraz komunalnej niezbędnej do świadczenia i rozwoju usług turystycznych.
Nowa “tarcza” dla samorządów
Nowa „tarcza” zdaniem szefa KPRM pozwoli samorządom na umarzanie lokalnym przedsiębiorcom podatku od nieruchomości. Instrument wsparcia inwestycji w gminach będzie wyliczany na podstawie wydatków poniesionych przez daną gminę na inwestycje w latach 2016-2020 a dofinansowanie wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków, ale nie więcej niż 8 mln zł. Z kolei dopłaty z tytułu utraconych przez samorząd dochodów mają wynieść 80% tych środków i dotyczyć będą zwolnień w pierwszym kwartale 2021 r. z podatku od nieruchomości dla branży hotelarskiej i wyciągowej. Niewykluczone jest kolejne wsparcie rządowe dla sektora turystyki, który zamknięty pozostanie co najmniej do końca. Niewykluczone, że turystyka i gastronomia ruszą dopiero na przełomie marca i kwietnia.
Rządowy Program Inwestycji Lokalnych wzbudził niemało kontrowersji. Ostatnio środki przyznane zostały przede wszystkim gminom związanym bezpośrednio lub pośrednio z rządzącą partią PiS. Michał Dworczyk na swoim profilu wylicza jakie samorządy z regionu wałbrzyskiego, którego jest przedstawicielem w Sejmie, otrzymają pomoc finansową. Są to: Bielawa, Łagiewniki, Bystrzyca Kłodzka, Duszniki-Zdrój, gmina Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Lewin Kłodzki, Międzylesie, gmina Nowa Ruda, Radków, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Jedlina-Zdrój, Walim, Wałbrzych, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, Złoty Stok, Szczawno-Zdrój, Głuszyca, Polanica-Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Szczytna, Dzierżoniów, Stronie Ślaskie oraz Lądek-Zdrój.
Oprócz gmin górskich są także powiaty górskie
Choć tym razem beneficjentów programu i jak się okazuje miasta Kłodzko i Nowa Ruda także mogą starać się o środki, to starosta kłodzki Maciej Awiżeń zwrócił uwagę, że oprócz gmin górskich są także powiaty górskie. One również ponoszę spore nakłady w infrastrukturę niezbędną dla rozwoju ruchu turystycznego.
Śródtytuły pochodzą od redakcji.