Atrakcje na Dolnym Śląsku. Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek wybudowano w XIII wieku i do XIX wieku był on siedzibą książąt oleśnickich. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu zyskał renesansową fortyfikację. Jedną z najstarszych zachowanych część zamku jest zwieńczona hełmem wieża. Budowę zamku najprawdopodobniej zlecił Konrad I Oleśnicki.
Od XV wieku zamek zasiedlali Podiebradowie. W latach 1542-1562 dokonano przebudowy obiektu, podczas której powstało wiele nowych elementów, takich jak dekoracyjna brama wjazdowa, bastiony obronne, krużganki, skrzydło wschodnie i południowe, czy też nowe drogi komunikacyjne, które łączyły zamek z innymi budowlami w okolicy.
Zobacz też: Opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. Kościół widmo w opuszczonej wiosce w okolicy Głogowa
W XIX wieku zamek przeszedł w ręce Hohenzollerów. Rodzina przeprowadziła gruntowną renowację obiektu, który był w opłakanym stanie. Do 1945 roku zamek był letnią rezydencją rodziny.
Po zakończeniu II wojny światowej w zamku urządzono siedzibę radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. W latach 70 XX wieku stał się filią Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. W latach 90. XX wieku w zamku rozpoczęto działalność Ochotniczego Hufca Pracy.
Obecnie zamek przekszktałcono na miejsce, w którym przeprowadzane są różnego rodzaju szkolenia czy imprezy okolicznościowe. Istnieje możliwość rezerwacji pokojów hotelowych, organizacji sesji zdjęciowych oraz zwiedzania obiektu.
Szczegóły znajdują się na oficjalnej stronie: Zamek Książęcy w Oleśnicy.
Zobacz też:Tajemnicze i opuszczone miejsca na Dolnym Śląsku. Pałac Bergmanna w Wojcieszowie Górnym
